سوژه های حاضر و آماده

بعضی وقت ها می خواهیم قصه ای بنویسیم اما سوژه ای به فکرمان نمی رسد. اما با دیدن یک تصویر با خواندن یک جمله و حتی یک کلمه تخیلمان به کار می افتد. سوژه های حاضر و آماده کمک می کنند که عضله های تخیل مان که مدتی بی کار بوده و ضعیف شده اند دوباره به کار بیفتد. هر هفته تعدادی سوژه ی حاضر و آماده به این لیست اضافه می شود.

پسربچه یا دختر بچه ای را تخیل کنید که یک روز کوچک و بندانگشتی می شود. بنابر این می تواند توی لیوان آب شنا کند، سوار ملخ شود و بتازد، توی پوست گردو بخوابد، توی لانه ی موش ها برود و با آن ها غذا بخورد…چه اتفاقاتی برای بندانگشتی می تواند پیش بیاید؟ چه توانایی های جدیدی بندانگشتی به دست می آورد و چه محدویت هایی خواهد داشت؟

روزی گاو و سگ و اردک تصمیم می گیرند بازی جدیدی بکنند. گاو ما ما ما،سگ هاپ هاپ و اردک کواک کواک اش را وسط می گذارد. آ ن ها چشم های همدیگر را می بینند تا هر کس با چشم بسته صدای خودش را بردارد. اما ناگهان طوفان می شود و هر کدام به اشتباه صدای دیگری را برمی دارد…

امروزه در علم ژنتیک صحبت از طراحی بچه های دلخواه پدر و مادرهاست. به این معنی که از طریق ژنتیک پدرو مادرها می شود ظاهر و شخصیت بچه ها را طراحی کرد. درباره بچه ای قصه بنویسد که به همین روش به دنیا آمده اما هم ظاهر و هم شخصیتش متضاد چیزی است که پدر و مادر در نظر داشتند. چه اتفاقاتی می افتد؟

می شود تخیل کرد که هر چیزی دانه ای دارد. دانه ی صندلی که وقتی کاشته می شود درخت صندلی می روید و میوه هایش صندلی است. دانه ی مداد رنگی…دانه ی ماشین …دانه ی چتر…دانه ی دوچرخه…

حالا چه می شود اگر دانه ی اژدها بکاریم و درخت اژدها سبز شود؟

قصه ی طنز قورباغه ای را بنویسید که شنیده اگر کسی قورباغه ای را ببوسد، قورباغه تبدیل به شاهزاده می شود. زن جادوگری او را می بوسد و قورباغه به جای شاهزاده تبدیل به پیرمردی قوزی می شود. چه اتفاقاتی برای قورباغه ای که پیرمرد شده پیش می آید و چطور به حالت اول برمی گردد؟ آیا ضروری است که او دوباره به شکل اولیه خود برگردد؟ چه پایان هایی را می توانید برای چنین قصه ای در نظر بگیرید؟

درباره ی کرمی قصه بنویسید که در آشپزخانه از میوه ای بیرون می آید. به طور تصادفی کمی مایع ظرفشویی می خورد و تبدیل به حباب کرمی یا کرم حبابی می شود.

 درباره ی بچه های حیوانات بنویسید که شغل آینده شان را انتخاب می کنند و هر حیوان متناسب با ویژگی هایش شغلش را انتخاب می کند اما بچه فیل سرگردان است که چه شغلی برایش مناسب است و در پایان آتش نشان می شود.

درباره ی پسر یا دختری بنویسید که یک روز وقتی از خواب بیدار می شود می بیند رنگ آسمان زرد و در نتیجه رنگ چیزهایی روی زمین تغییر کرده.

درباره ی گیلاس های به هم چسبیده قصه بنویسید. بین آن ها اختلاف بیندازید که نتیجه اش جدا شدن ان ها از هم باشد. این جدا شدن چه خوبی ها و بدی هایی می تواند داشته باشد؟

قصه ی روزی را بنویسید که همه چیز برعکس می شود. مثلا به جای اینکه زنبور میمون را نیش بزند میمون زنبور را نیش بزند. زنبور ورم کند و بشود بادکنک بچه میمون.

تشک جادویی. تشکی که هر کی روی آن می خوابد دم و سم درمی آورد. چه کسی تشک را توی پارک گذاشته؟

بچه اسکلتی که دلش می خواهد مثل بچه های دیگر باشد. چه راهی برای تبدیل او به یک بچه به فکرتان می رسد؟ آیا باید از مراحل خاصی عبور کند؟ آیا جادو شده و باید طلسم را بشکند؟

بچه اژدهایی که با یک نقص به دنیا می آید و آن هم این است که مثل بقیه نمی تواند از دهانش آتش بیرون بفرستد. این نقص را چگونه برای او قابل قبول می کنید؟ چطور باید با این نقص کنار بیاید؟

بچه اژدهایی که اگر بستنی بخورد آتش دهانش خاموش می شود. بچه اژدها  از بین بستنی و آتش کدام را انتخاب می کند؟

قصه ی بچه ی کلاس اولی را بنویسید که قبل از شروع مدرسه درباره ی اینکه چه کسی کنارش می نشیند خیالپردازی می کند اما وقتی به مدرسه می رود متوجه می شود  پسری که کنارش نشسته پسر فرد نابینایی است  که از او می ترسد …

*** استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Contact Us

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید